Örmények és szírek magyar földön – Hungarikumokkal a világ körül 8/2
Magyarországon otthonra lelt örmények és szírek mesélnek a Hungarikumokkal a világ körül újabb epizódjában.
A Nobel-békedijat az OPCW nevű szervezet kapta „a vegyi fegyverek megsemmisítése terén végzett széles körű munkájáért” – jelentette be pénteken Osloban a norvég Nobel-bizottság. Egy magyar ember, Zimonyi Attila is megtalálható az OPCW technikai titkárságának élén.
A testület elnöke, Thorbjörn Jagland volt norvég miniszterelnök a döntést indokolva közölte, hogy az OPCW „a vegyi fegyverek megsemmisítése terén végzett széles körű munkájáért” kapta meg az idei Nobel-békedíjat. A díj odaítélésével a bizottság maga is hozzá akar járulni a vegyi fegyverek megsemmisítéséhez – tette hozzá. A testület indoklásában rövid áttekintést adott a vegyi fegyverek betiltásának folyamatáról, és felhívta a figyelmet, hogy a szíriai fegyveres konfliktus idején ismét bevetettek ilyen tömegpusztító fegyvereket, ami hangsúlyozza annak a szükségét, hogy fokozni kell a vegyi fegyverek felszámolására tett erőfeszítéseket.
A norvég Nobel-bizottság arra is rámutatott, hogy egyes országok még mindig nem csatlakoztak a Vegyifegyver-tilalmi Egyezményhez (CWC), illetve a vállalt határideig, 2012 áprilisáig nem semmisítették meg vegyifegyver-készleteiket. A testület ez utóbbival kapcsolatosan külön kiemelte az Egyesült Államokat és Oroszországot. Az 1997-ben létrehozott OPCW független nemzetközi szervezet, feladata a Vegyifegyver-tilalmi Egyezmény (CWC) végrehajtásának és betartásának felügyelete. Az OPCW tevékenységét összehangolja az ENSZ-szel, és ilyen minőségében tevékeny szerepet vállal a szíriai vegyi fegyverek megsemmisítésében. Az OPCW-nek jelenleg 189 tagállama van, Szíria csatlakozása jövő hétfőn válik hivatalossá. A CWC-t eddig nem írta alá Angola, Egyiptom, Észak-Korea és Dél-Szudán sem. Izrael és Mianmar aláírta, de nem ratifikálta a konvenciót. Ezek az országok így egyelőre nem tagjai az OPCW-nek.
A Nobel-békedíj indoklása után az oslói testület elnöke újságírói kérdésre válaszolva közölte, hogy az OPCW nem elsősorban a szíriai tevékenységéért kapta a díjat, hanem azért a nagy munkájáért, amelyet eddig végzett a vegyi fegyverek felszámolása érdekében. Felhívta a figyelmet arra, hogy az OPCW-t az elmúlt években már többször jelölték Nobel-békedíjra. Thorbjörn Jagland a CWC-hez való csatlakozásra szólította fel azokat az országokat, amelyek ezt eddig nem tették meg, illetve a szerződésben vállalt határidők betartását kérte az aláíró országoktól.
A Nobel-békedíj az egyetlen, amelyet nem a díjak svéd alapítója, Alfred Nobel hazájában, hanem Norvégiában, Oslóban ítélnek oda és adnak át. A díjat adományozó bizottság a norvég parlament, a storting által kinevezett öt tagból áll, döntését kizárólagos felelősséggel hozza meg, de kikérheti szakértők véleményét. A kitüntetést „a békekonferenciák előmozdítói, a leszerelési tárgyalások főbb szereplői és a népek közötti testvériség élharcosai”, valamint – az alapító szándékait figyelembe véve – az emberi jogokért küzdők kaphatják meg.
Frissítés: Mint a 444.hu írja, a Nobel-békedíjban részesülő OPCW technikai titkárságának stratégiai és politikai igazgatója a magyar Zimonyi Attila. Ő február óta dolgozik a cégnél. Zimonyi a NOL-nak úgy nyilatkozott: „A Nobel-békedíj megismerteti a Vegyifegyver Tilalmi Szervezetet (OPCW) az egész világgal, a brand híre pedig segít abban, hogy a tudományos és ipari körökben még nagyobb erkölcsi súllyal képviseljük: milyen etikai szabályok mentén kell bánni a kettős felhasználású, polgári és katonai célokrai s alkalmazható vegyi eszközökkel.”